Jelly Beans And Licorice Sticks

Published: Nov 30, 1999
Riddle: If 10 bags of jelly beans and 6 licorice sticks cost $1, and 10 licorice sticks and 6 jelly bean bags cost 92 cents, how much does one licorice stick cost?
Answer: 5 cents. Jelly bean bags cost 7 cents.
Jelly Beans and Licorice Sticks Riddle Meme.
Jelly Beans and Licorice Sticks Riddle Meme.
Christmas Riddles are hand picked Christmas Riddles for use by teachers in the classroom and for home school lessons. This christmas riddles quiz provides the option to be downloaded as a PDF or printable directly from the Christmas Riddles quiz page.
New Years Riddles are hand picked New Years Riddles for use by teachers in the classroom and for home school lessons. This new years riddles quiz provides the option to be downloaded as a PDF or printable directly from the New Years Riddles quiz page.
St Patricks Day Riddles are hand picked St Patricks Day Riddles for use by teachers in the classroom and for home school lessons. This st patricks day riddles quiz provides the option to be downloaded as a PDF or printable directly from the St Patricks Day Riddles quiz page.